Tank teklifi alınacağı veya tank siparişi verileceği zaman alınması gereken en önemli kararlardan biri, alacağınız tankın (depo tankı veya proses tankı) hangi materyalden imal edileceğidir. Kullanılacak materyal ister paslanmaz tank, ister alüminyum olsun, tankın ürünle depolandığı takdirde oluşacak yükü taşıması ve mümkün olduğunca güvenli olması beklenir.

Ancak elbette her duruma uyacak tek bir materyal çözümü mevcut değildir. Her ne kadar endüstride paslanmaz tank daha sık kullanılsa da, paslanmaz çelik tanklar, alüminyum tanklar ve karbon çeliğinden imal edilmiş tankların her birinin diğerine göre avantajları ve dezavantajları bulunur. Aşağıdaki makaleye göz atarak paslanmaz tank materyali seçiminizi kolaylaştıracak bilgiye erişebilirsiniz.

paslanmaz tank krom tank geo tekno

Burada okuduğunuz bilgilerle ilgili bir sorunuz mu var? Ekibimizle iletişim kurun. Sorularınızı yanıtlamak ve tank imalatı çözüm önerilerimizle sizlere yardımcı duymaktan mutluluk duyarız.

Karbon Çeliği Tankların Avantajları

Karbon çeliğinden imal edilmiş tanklar sağlam ve güvenilir tanklardır. Karbon tanklar genellikle en ucuz çözümdür, dolayısıyla kısa süreli bütçe sıkıntısı çekebilecek küçük işletmeler için daha uygun bir çözümdür.

Ancak karbon çelik tanklar daha fazla bakım gerektirir, dolayısıyla bakım ve boyama maliyetlerini de göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Karbon çelik tank korozyona karşı diğer iki seçenekten daha dayanıksızdır. Bu nedenle paslanma ve korozyon riskinin elenmek istenildiği durumlarda tercih edilmez.

Alüminyum Tankların Avantajları

Alüminyumun diğer iki seçeneğe oranla öne çıkmasına sebep olabilecek özelliği, hafifliğidir. Karbon ve paslanmaz çelikten daha büyük bir alüminyum tank, diğer ikisinden çok daha hafif olabilir. Eğer tasarımdaki en önemli parametreler kapasite veya ağırlık ise alüminyum çelik tercih edilebilir.

Alüminyum tankın en büyük artısı aynı zamanda en büyük dezavantajıdır. Kullanılan hafif materyal çelik bir paslanmaz tank ile karşılaştırıldığında çok daha dayanıksızdır. Sadece gerilmelere değil, korozyona karşı da paslanmaz çelikten daha az direnç gösterirdir.

Paslanmaz Tank Avantajları

Paslanmaz çeliğin dayanıklılık ve uzun ömür söz konusu olduğunda kolay kolay rekabet edilemeyen yapısı, depo tankları imalatında ve proses tanklarında altın standart olarak kabul edilmesinin en temel nedenidir. Paslanmaz çelik, bu üç materyal arasında en yüksek korozyon direncine sahip materyaldir. Bu nedenle içerisinde depo edilecek ve işlenecek kimyasalların yüzeye hasar vermesi konusunda endişe duymaya gerek kalmaz. Kimya sektörü veya gıda sektöründe faaliyet gösteren bir işletme için bu yüzden genellikle paslanmaz çelik tanklar tercih edilir.

Hijyenin olmazsa olmaz olduğu Gıda sektöründe depolama tanklarında tek alternatif paslanmaz çeliktir.

Paslanmaz çelik tanklar bir ömür boyu eskimeden kalabilir. Bu, satın alacağınız bir paslanmaz tank filosunun, hayatınız boyunca satın alacağınız son paslanmaz tank filosu olabileceği anlamına gelir. Hemen her durumda, paslanmaz tankların avantajları, yapılacak ekstra yatırıma değecektir.