Paslanmaz tankların kullanımı, potansiyel alıcılar tarafından paslanmaz çeliğin karakteristiklerinin tanınmasıyla hızla yaygınlaşmıştır. Genelde üst üste eklenmiş yatay silindirlerden oluşan kimi küçük, kimi devasa boyutlarda paslanmaz çelik yapıları ülkenin ve dünyanın dört bir yanında görebilirsiniz. Peki böyle basit bir görünüme sahip yapılar – paslanmaz tank imalatları – gıda, tarım, kimya, inşaat, ambalaj gibi sayısız sektörde nasıl bu kadar yaygın kullanılmaya başlandı?

Cevap paslanmaz tank fiyatlarında gizli. Paslanmaz çelik tankların uzun ömürlü yapısı, onlarca yıl değer kaybetmemesi ve karakteristiklerinden ödün vermemesi, satın alanlara maliyet açısından büyük avantajlar sağlıyor. İster gıda imalatçısı, ister kimyasal üreticisi olun, paslanmaz çelik tanklar işletmenizi kalkındıracaktır. Peki çelik tank satın almadan önce nelere dikkat etmek gerekir?

Hijyenik paslanmaz tank satın alma, tank çiftliği fotoğrafı

1 – Teknik Çizimler

Paslanmaz tank için alacağınız teklifte perspektif görüntüyü de içeren teknik çizimlerin de bulunması için ısrar etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Hemen her filo bakım teknisyeninin, operatörün ve işletmecinin katılacağı şey, teslim alınan tank için en önemli parametrelerden birinin, tankın uygunluğu olduğudur. Flanşların hizalamaları, tankın genel ölçüleri ve kapasitesi, kapağın konumu ve açılma yönü gibi bir çok husus işletmenizle ve paslanmaz tank ile uyumsuz tasarlandığında büyük sorunlar yaratabilir. Alacağınız tank bir paslanmaz proses tankıysa, proses içindeki yeri bu tür hatalara tolerans göstermeyebilir. Tankın işletmenize ve prosesinize uygunluğunu garanti altına almanın en kolay yolu teknik çizimleri talep etmekten veya anahtar teslim fabrika kurma deneyimli bir tank imalatçısıyla anlaşmaktan geçer. Teknik resmini gördüğünüz tanka yapacağınız ufak değişiklikler, tankın prosesinize özel olmasını sağlar.

2 – Paslanmaz Tank Kaynak Yöntemi

Tank siparişlerinizde ilk soracağınız şeyin paslanmaz tank fiyatı değil, imalatçının imalat teknikleri olması gerekir. Yeni tankınızın ömrünü etkileyen önemli faktörlerden biri, çoğu kişinin basit kabul edip göz ardı ettiği şey, kaynak tekniğidir. Tank imalatçılarına tankınızda kullanılacak kaynak metotlarını sormanız ileride olumsuz deneyimler yaşamanızın önüne geçecektir.

3 – Tankınızın Yüzey özellikleri

İmalat sırasında yapılan her türlü mekanik işlem paslanmaz çelikteki oksit tabakasının bozulmasına yol açar. Paslanmaz tankınızdan kaynaklı imalattan sonra pickling ve pasivasyon işleminin yapılmasını isteyin. Dış yüzeyinin imalat, nakliye ve montaj aşamalarında çizilmemesi için mutlaka sacların PVC kaplı olmasını tercih edin. Eğer bir gıda tankı ise iç yüzeyinde bakteri ürememesi için iç kaynak dikişlerinin polisac yapılması konusunda imalatçınızı mutlaka uyarın.

4 – Hidrostatik Test

İmalatçınıza çalışma basıncı için test uygulayıp uygulamadıklarını sorduğunuzda, büyük ihtimalle uyguladıkları yanıtını alırsınız. Ancak doğru bir hidrostatik test çalışma basıncının üzerindeki değerlerde ve sipariş verdiğiniz her bir tank için yapılmalıdır. Paslanmaz tank fiyatı ne kadar uygun olursa olsun, paslanmaz tank alırken hidrostatik test yapılmamış ürünlerin alınmaması gerekir. Test anında çekilmiş manometre fotoğraflarını içeren hidrostatik test raporunu mutlaka çalıştığınız firmadan isteyin.